Сократ, Аристотел, Платон, Софокъл, Емпедокъл и много, много други древни мислители като тях… Помните ли ги? Едно време учихме за тях, изучавахме техните учения и философски школи, наследството им. Спомням си, че преди време ми беше много интересно да чета произведенията им и да размишлявам над възгледите за живота на хора, живели толкова векове преди нас.
Спомням си Платон например, който бил ученик на известния Сократ и в много от т.нар. си диалози Платон използва именно учителя си като свой въображаем събеседник, с когото обсъжда важни теми. Най-отчетливо помня Платон с учението му за т.нар. “идеи” и за това как ние не виждаме реално света около себе си. Тази идеи бяха много интересно пресъздадени в Мита за пещерата в един от диалозите на известния философ. В него Платон разказва следното: В една пещера били приковани затворници. На странична пътека до тях горял огън и минавали хора, които носили със себе си или на главите си различни предмети. Затворниците виждали само отраженията на съответните хора, животни и всичко останало. Виждали само техните сенки без реално да знаят, че това са сенки и поради тази причина ги възприемали като реални форми, понеже друга алтернатива не им била позната… докато един от тях не се откъснал от оковите си не видял истинския свят!
Между другото Платон също имал много известен ученик – Аристотел. И него го помните, нали? Той е оставил множество трудове след себе си, макар твърде малко от тях да са достигнали до нас. Винаги ме е изумявала полярността във възгледите на Платон и Аристотел. Докато първият говорел основно в диалози, вторият пишел подробни съчинения и текстове. Аристотел ни е завещал научни трудове в почти всички области на знанието, които са подробно и старателно написани. Чували ли сте например за неговата „Метафизика“, „Поетика“ и „Политика”? Това са само най-известните му съчинения, има и други.
Интересно е да се проследят противоположните възгледи на Платон и Аристотел за важни теми като държавата, семейството, изкуството, душата и т.н. Спомням си например, че за Платон изкуството беше нещо вредно, защото на сцената хората се преструват и играят сцени, които са нереални. Това било лош пример за примерните граждани… Подоен възглед никога не ми е допадал, но е интересно да се види чужда гледна точка. Нали?